Участь

Відповідно до ст. 12 Конвенції ООН про права дитини, держави забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що стосуються дитини, причому поглядам дитини приділено належну увагу згідно з її віком і зрілістю.

Відповідно до ст. 9 Закону України „Про охорону дитинстваˮ, діти мають право звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, засобів масової інформації та їх посадових осіб із зауваженнями та пропозиціями стосовно їхньої діяльності, заявами та клопотаннями щодо реалізації своїх прав і законних інтересів та скаргами про їх порушення.

Інтернет у цьому контексті є і простором, й інструментом для посилення участі дітей і молоді у прийнятті
рішень, що їх стосуються.
Дії можуть бути визнані як участь за умови, що діти*:
1) розуміють мету заходу/проєкту;
2) знають, хто й чому приймав рішення щодо їхньої участі;
3) виконують значущу, а не „декоративну“ роль;
4) беруть добровільну участь у заході/проєкті після того, як проєкт/захід для них став зрозумілим

Для посилення участі дітей та молоді у прийнятті рішень, що їх стосуються, можна використовувати вправи з посібника “Онлайк“: “Участь онлайн – зміни офлайн” (стор.52), “Моя думка важлива” (стор.55), “Виміри участі” (стор.58).

Один з принципів роботи, які можуть посилити ефективність заходів з формування безпечної поведінки в інтернеті та розвитку інформаційно-цифрової компетентносі є принцип участі дітей та молоді.

  • Участь дітей та молоді

Участь молодих людей є не самоціллю, а засобом для досягнення позитивних змін у  їхньому житті та побудові найкращого суспільства.
Вступ до посібника Ради Європи „Скажи своє слово“

Діти та молодь мають бути залучені до планування заходів з безпечної поведінки в Інтернеті та мати можливість обирати ті теми, які потребують розгляду у контексті безпечного Інтернету.

За ініціативи та підтримки Центру кращого Інтернету методи неформальної освіти та участь дітей та молоді широко впроваджуються та забезпечуються в День безпечного Інтернету тими, хто підтримує ідею та проводить заходи в своїх закладах освіти, клубах, центрах, бібліотеках і громадських організаціях.

Зусилля та внесок всіх тих, хто підтримав ідею Дня безпечного Інтернету, визнані Центром кращого Інтернету у рамках проєкту Переосмислення визнання за підтримки Європейської комісії.

Визнання підтримки та неформальної освіти здійснено за допомогою квесту, який містить 7 бейджів з 2 або 3 завданнями. Це дозволило провести самооцінку заходів, які були проведені до Дня безпечного Інтернету на всіх рівнях та отримати унікальний сертифікат, який може бути використаний як для визнання внеску у відзначення Дня безпечного Інтернету, так і стати частиною професійного портфоліо.

*Hart R. Children’s participation from tokenism to citizenship. UNICEF Innocenti Research Centre. Florence, 1992. This model has been
based on S. Arnstein’s „ladder of citizen’s participation“, published as „A ladder of citizen participation“. – JAIP. Vol. 35. – July 1969. –
№. 4. – Р. 216 – 24.