Можливості для неформальної освіти — це один з критеріїв для оцінки діяльності молодіжного центру в Брежице

Open Badges Відкриті цифрові бейджі Кращий Інтернет Молодіжна робота

Центр кращого Інтернету став партнером проекту “Підприємництво: міст для майбутнього”, що фінансується в рамках напрямку KA1 програми Еразмус+ Європейського Союзу. Партнерство з організаціями з 14 країн дало можливість взяти участь у семінарі у м. Брежице та представити досвід використання відкритих цифрових бейджів в Україні.

Цікавим став й той факт, що у Брежице (Словенія) у 1997 році був заснований Молодіжний центр. У 2012 році він здобув Знак якості Ради Європи для молодіжних центрів. З учасниками з України зустрівся координатор Молодіжного центру м. Брежице (Словенія) Мітя Зайц.

Сьогодні в Україні ми маємо потужний рух зі створення молодіжних центрів та визнання молодіжної роботи. Завдячуючи цій нагоді — бути у Молодіжному центрі Брежице та відверто поговорити з Вами — ми б хотіли дізнатися більше про ваш Центр, його структуру, джерела ресурсів.

Наш Центр став тією організацією, яка ініціювала зібрати молодіжні центри Словенії в спільноту. Всі центри в країні мають свій фокус роботи та свою відмінність від інших. Ми частина більшої організації. Наш Центр, наприклад, працює в структурі Центру підприємництва, туризму та молоді. До неї також входять молодіжний хостел, центр підприємництва, молодіжний клуб. Всього 22 співробітники, два з яких здійснюють молодіжну роботу. Джерелами ресурсів для діяльності молодіжного центру є фінансування з бюджету муніципалітету, програми грантів від Міністерства освіти, науки і спорту Словенії авт. – у Словенії Офіс для молоді входить у склад цього Міністерства), прибутки від роботи молодіжного клубу та хостелу, від кооперації з місцевими магазинами щодо продажу локальних товарів та організація бізнес-сніданків з місцевими стравами для іноземних партнерів.

Які критерії ви використовуєте для оцінки роботи з молоддю?

Критеріями для оцінки нашої роботи є можливості для неформальної освіти та відповіді на питання: “Наскільки добрим є твоє життя?”, “Який сенс життя?”. Я особисто дуже критично ставлюсь до формальної освіти: чому діти у класі вчать, які назви мають дерева, якщо вони можуть вийти на вулицю й подивитись на них.

Чи є в Центрі вимоги до освіти молодіжних працівників?

Щодо освіти молодіжних працівників в нашому Центрі, це має бути освіта не нижче рівня бакалавр. Спеціальність не має значення.

Чи є у вас план річний план роботи, та хто його затверджує?

В нас є стратегічний план на 2 роки, який затверджує директор Центру та узгоджує муніципалітет.

Ми зараз маємо можливість бути у вашому Центрі, завдяки нашому партнерству зі словенською організацією TiPovej! у проведенні семінару “Підприємництво: міст для майбутнього”, що фінансується програмою Еразмус+ Європейського Союзу. Чи бере Центр участь у проектах програми Еразмус+?

Щодо проектів  Європейського Союзу, ми беремо участь у програмі ESC (Європейський корпус солідарності) як організація, що приймає. Організаторами та партнерами ми є в проектах напрямку KA2 та KA1, зокрема в проектах мобільності для молодіжних працівників.

Ви маєте Знак якості Ради Європи для молодіжних центрів. Як це вплинуло на роботу Центру?

Тепер нас визнають на національному рівні.

Які напрямки роботи з молоддю має Центр?

Серед напрямків роботи Центру, зокрема, є пошук та надання роботи у місті молодим людям від 15 років. Для того, щоб молоді люди змогли розвинути компетенції через реалізацію власних ініціатив, волонтерство чи працевлаштування, наш Центр співпрацює з різними місцевими партнерами. В Брежице діє студентська служба, яка опікується працевлаштуванням молодих людей в місті. Якщо говорити про безпосередніх ініціаторів проектів та волонтерів, то в рік це близько 60-80 молодих людей віком від 15 до 29 років (авт. – у Брежице близько 6000 мешканців).

Що ви робите, щоб зробити вашу роботу цікавою для молоді вашого міста?

Для цього ми маємо “кроки довіри”. Спочатку молоді люди долучаються до участі у заходах для гарного проведення часу, згодом вони вже реалізують власні ініціативи. В Центрі вони мають такий самий доступ до всіх ресурсів, як і співробітники. Вони можуть запланувати і провести заходи у приміщеннях, вільно брати ключі і нести відповідальність за ресурси Центру. Звісно, що ці кроки тривають не один місяць, і молоді люди розвивають власні компетенції протягом декількох років. Так, підлітки можуть ініціювати і планувати неформальну освіту. Ми їм кажемо: “Скажи, що тобі потрібно, і ти можеш робити це. Я буду твоїм ментором”. Я не надаю відповідей одразу і ніколи не кажу, що це не спрацює. Моє правило — намагатися надати молодим людям можливості для того, щоб знайти ці відповіді та зрозуміти, що вони здобули.

Що мають зробити молоді люди, які прагнуть реалізувати власну ідею?

Діти, молоді люди можуть прийти до Центру зі своєю ідеєю, детально розробляють її і тоді ми допомагаємо знайти ресурси для її реалізації. Наприклад, надійшла ініціатива від дітей щодо створення скейтпарку у Брежице. Вони з нами детально розробили цю ідею від матеріалів до розмірів, ми звернулись до муніципалітету, вони підтримали ідею. Зараз вже йдуть будівельні роботи, у травні планується відкриття скейтпарку.

Як ви поширюєте інформацію про діяльність Центру?

У нас в Центрі висвітленням діяльності та подій займаються молоді люди. Одна з них — волонтерка 17 років — готувала матеріал про презентацію одного з молодіжних працівників. Після заходу на питання молодіжного працівника: “Як тобі мій виступ?”, вона відповіла: “Я не розумію твою мову”. І це вона не про знання словенської мови говорила. Тому я не потребую інформації правильною словенською мовою, я потребую молодих людей, які приходять в Центр.

 

Нагадаємо, що розмова про Молодіжний центру у м. Брежице стала можливою завдяки проекту “Підприємництво: міст для майбутнього”, що фінансується в рамках напрямку KA1 програми Еразмус+ Європейського Союзу.