«Не бути переляканим, а бути обізнаним!»: відбувся круглий стіл з кібербезпеки в освітній сфері

День безпечного Інтернету Діти онлайн Кращий Інтернет Ресурси для вчителів

Круглий стіл на тему “Кібербезпека в освітній сфері” відбувся 7 лютого 2019 року у залі колегії Міністерства освіти і науки України. Захід організовано до Дня безпечного Інтернету Міністерством освіти і науки України, Google Україна спільно з партнерами.

Круглий стіл став простором для презентації досвіду діяльності організацій державного, бізнесового та громадського секторів у сфері кібербезпеки в освіті.

У цьому матеріалі Центр кращого Інтернету пропонує стислий огляд частини презентацій та доповідей.

Роман Греба, Заступник Міністра освіти і науки України у вступній промові підкреслив, що цифровізація — це один з ключових пріоритетів розвитку освіти. Він зазначив, що одночасно з розвитком цифрових технологій з’являються нові ризики: грумінг, секстинг, злочинність набирає нових форм і наше завдання  – убезпечити дітей. «Не бути переляканим, а бути обізнаним!», – підкреслив Роман Греба.

Олег Якимчук, представник компанії Google, зазначив, що Google має основним пріоритетом безпеку онлайн. І в цьому контексті Міністерство освіти і науки України є ключовим партнером компанії в країні. разом з тим, він зауважив на відкритості Google до діалогу з іншими організаціями.

Валентин Пилипчук, співробітник Google (Офіс в Ірландії), презентував основні кіберзагрози для акаунтів користувачів і веб-ресурсів. Він запропонував для захисту своїх акаунтів: використовувати двохетапну авторизацію, для освітніх ресурсів використовувати протокол https. 

Олена Черних, голова Правління Центру кращого Інтернету, Національна координаторка Дня безпечного Інтернету в Україні, у своєму виступі «Дитина онлайн: від загроз до можливостей» відзначила, що у 2019 році ідею Дня безпечного Інтернету підтримало понад 150 країн світу. В Україні цей день є одним із ключових для поширення ідей безпечного користування Інтернетом та сучасними цифровими технологіями. Традиційно в Україні щорічно підтримують ідею Дня безпечного Інтернету на національному рівні Міністерство освіти і науки України, Інститут модернізації змісту освіти, Міністерство молоді та спорту України, компанії Google, Microsoft, Cisco, Інтернет-Асоціація України, Інтерньюз-Україна та багато інших; на обласному рівні – регіональні координатори_ки Національного комітету Дня безпечного Інтернету в Україні та партнерські організації всіх секторів (як бізнесового, так і державного, і громадського), на місцевому рівні – всі заклади освіти, молодіжні центри, бібліотеки та інші зацікавлені організації.

Під час своєї презентації Олена Черних представила українською мовою посібники для вчителів та для підлітків the Web We Wan (Інтернет, який ми хочемо). Переклад та адаптацію цих посібників ініціював Центр кращого Інтернету в рамках  Меморандуму з EUN. Переклад посібника українською мовою здійснено Координатором проектів ОБСЄ в Україні у межах проекту «Удосконалення юридичної освіти і освіти з прав людини», що впроваджується спільно з Міністерством освіти і науки України.

 

Зміст посібників можна безкоштовно копіювати та використовувати для освітніх та інших некомерційних цілей за умови посилання на джерело інформації.

Посібник для вчителів the Web We Want (Інтернет, який ми хочемо) доступний за посиланням 

Посібник для підлітків  the Web We Want (Інтернет, який ми хочемо) доступний за посиланням.

У завершенні свого виступу Олена Черних підкреслила:  «Інтернет можна порівняти з їжею – вона може задовольнити потреби дитини, може і нашкодити. І наше завдання, завдання дорослих, забезпечити збалансоване харчування наших дітей!»

Ольга Калашник, директорка ГО «Ла Страда – Україна», презентувала 20-річний досвід роботи дитячої «гарячої» лінії. Вона зазначила, що протягом 2017-2018 року було 42072 звернень телефоном від батьків та дітей, зокрема 13,5 тис звернень щодо онлайнової безпеки: 3095 звернень щодо комп’ютерної та інтернет-залежностей, 2845 – щодо поширення інтимних фотографій, 1632 – щодо онлайнового цькування та глузування; 1385 – щодо входження дорослих в довіру до дітей для подальших протиправних дій,  1230 – щодо цькування дитини групою інших дітей, 925 щодо онлайнового насильства та агресії, 125 – щодо викрадення даних банківських карт. Викликом є низька медіаграмотність дорослих. Директорка зазначила, що 4 години на добу, які зараз працює дитяча «гаряча» лінія, є недостатніми для надання консультацій.

Любов Найдьонова, д.п.н., завідувачка лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, презентувала результати дослідження медіаграмотності та інформаційної безпеки українських старшокласників. Серед результатів вона зазначила, що 57% старшокласників повідомили, що стикалися із кібератаками (технічним втручанням), 57%  – з нав’язуванням непотрібної інформації. Серед рекомендацій, зокрема, вона запропонувала активізувати широку громадську дискусію щодо системи прийнятних санкцій за нецивілізоване використання Інтернету.

Анастасія Дьякова, експертка Офісу Уповноваженого Президента України з прав дитини у своїй презентації “Інформаційні кампанії з протидії секстингу та онлайн грумінгу в Україні” розповіла про досвід впровадження всеукраїнського уроку Stop_sexтинг. Експертка також представила досвід інших країн щодо впровадження ініціатив з протидії поширення власних інтимних фотографій.

Так, використовувати зображення голого землекопа, або «піщаного цуценяти», для відповіді у разі прохання надсилати інтимні фотографії та отримати консультацію за телефоном та/чи на сайті пропонують у Канаді (https://goo.gl/gM4nGa).

Використовувати зображення котів для відповіді у разі прохання надсилати інтимні фотографії, отримати допомогу кризового консультанта через текстові повідомлення, отримати керівництво щодо подальшого видалення небажаних фотографій пропонують у Сполучених Штатах Америки (https://goo.gl/nd7HoJ).

У Великобританії батькам пропонують короткометражні анімаційні відео «Nude selfies», які висвітлюють питання, чому молоді люди відправляють власні інтимні фотографії, як говорити з дитиною про це, і як дитині отримати допомогу (https://goo.gl/zXCR1K).

Оксана Приходько, директор ГО «Європейська медіаплатформа» запропонувала учасникам та учасницям ознайомитись з результатами опитування понад 2 тисяч молодих людей з 35 країн світу (зокрема, з України) «Скажи своє слово», що проведено Європейською Радою Цифрових Благ за координації Insight (Люксембург) та за підтримки Ради Європи, Фейсбук, Гугл та Майкрософт.

 

 

Нагадаємо, у цьому матеріалі запропоновано стислий огляд частини презентацій та доповідей круглого столу “Кібербезпека в освітній сфері”. Захід відбувся у залі колегії Міністерства освіти і науки України до Дня безпечного Інтернету та організований Міністерством освіти та науки, Google Україна спільно з партнерами.

5 лютого 2019 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”.

Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного та кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. Більш того, це запрошення для всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.

Дізнайтеся більше про День безпечного Інтернету на www.saferinternetday.org, зокрема інформацію про заходи в Україні: https://www.saferinternetday.org/web/ukraine/sid

День безпечного Інтернету в Україні у Фейсбуці: https://www.facebook.com/UkraineSID

День безпечного Інтернету у Твіттері: https://twitter.com/UkraineSID

Якщо у Вас є запитання чи пропозиції, будь ласка, звертайтесь до Центру кращого Інтернету – Національного комітету Дня безпечного Інтернету в Україні на адресу електронної пошти: ukraine.sid@gmail.com

 

При використання матеріалів, посилання на Центр кращого Інтернету обов’язкове:)